


Az endometriózis feltételezett kiváltó okai:
A kialakulásának pontos oka egyelőre ismeretlen, de számos tényezőről feltételezik, hogy kiválthatja a betegséget:
- Gyakori/rendszeres gyógyszeres és fájdalomcsillapító kezelések
- Állandó, alacsony szintű gyulladások a szervezetben
- Mozgásszegény életmód
- Krónikus stressz (Amikor valaki hosszú távon nem tudja feldolgozni a stresszhelyzeteket, és ez az állapot állandósul és vitális kimerültséghez, szervi elváltozásokhoz vezet.)
- Helytelen és hektikus táplálkozási szokások
- Túl sok állati eredetű termék, és feldolgozott élelmiszer fogyasztása
- Olajok és zsírok túlzott mennyiségű fogyasztása
- Alhasi trauma (baleset vagy műtét által kiváltott hasi stressz, rendszeres extrém igénybevétel az alhas területén)
- Környezetszennyező hatások (műanyag, szennyezett levegő, szennyezett víz, szennyezett ételek)
- Tampon használata
- Fogamzásgátló tabletta
- Erősen legyengült immunrendszer
- Védekezés nélküli együttlét (Mivel már férfiakban is felfedeztek endometriózis sejteket, ezért felmerül a szexuális úton való terjedés, kiváltképp a gyakori partnerváltás esetén.)
- Nagy mennyiségű, rendszeres kávéfogyasztás és dohányzás
- Gyógynövények és gyógykészítmények indokolatlan, nagymértékű és rendszeres fogyasztása (A gyógynövények értékes tulajdonságokkal rendelkeznek, és sok betegségnél képesek enyhíteni a tüneteket vagy gyógyulást eredményezni, azonban a gyógyító növények szabályok nélküli, kontrollálatlan fogyasztása mellékhatásokkal járhat. Célszerű időlegesen vagy kúraszerűen alkalmazni őket.)
- Vagy ami a leggyakoribb: Mindezek összessége
Az endometriózis tünetei
Az endometriózis lehet enyhe, mérsékelten súlyos vagy súlyos, és odafigyelés nélkül idővel romolhat. Egyes esetekben egyáltalán nem alakulnak ki tünetek, és a betegséget csak egy teljesen más ok miatt végzett vizsgálat vagy műtét során fedezik fel. Más esetekben akár évekig is tünetmentes maradhat, mire megjelennek az első tünetek.
A panaszok rendszerint fokozódnak a menstruáció alatt.
“A fájdalom intenzitása és a betegség kiterjedése között nincs szoros összefüggés.“
Kis eltérések is komoly tüneteket okozhatnak, ugyanakkor kiterjedt endometriózis is járhat akár teljes panaszmentességgel. Az endometriózis könnyen összetéveszthető más, kismedencére kiterjedő betegségekkel. Ezért minden esetben fontos, hogy a tipikus tünetek beazonosítása esetén felmerüljön az endometriózis gyanú.
Figyelmeztető jel lehet:
- Vérzési rendellenességek
– Pecsételő vérzés (2 menstruáció között jelentkező vérzések)
– Fokozott vérzés (A menstruációs vér mennyiségének növekedése)
– Alvadt vérdarabok - Szabálytalan menstruáció
- Fájdalmas menstruáció
- Erős görcsök
- Menstruációval együtt jelentkező puffadás-hasmenés-hányinger
Rendszeres alhasi fájdalom más időpontokban, a menstruációtól függetlenül. - Gyakori felfázás- Hólyaghurut és Húgyuti fertőzések (Ciklikusan jelentkező nyomás érzet a hólyagban vagy húgycsőben, esetleg véres vizelet. A fertőzések gyakorisága pedig endometriózis jelenlétére utalhat.)
- Egyéb vizelési panaszok
- Fájdalmas szexuális együttlét (Éles, nyilalló fájdalom)
- Fájdalmas vagy nehézkes vizelés és székelés (Kiváltképp menstruáció ideje alatt, éles, szúró fájdalom, és puffadás a has területén.)
- Hasmenés vagy székrekedés , esetleg a kettő váltakozása
- Emésztési problémák
- Gyakori puffadás
- Ételérzékenység és allergiás reakciók (Kezdetben a hormon tartalmú termékekre, mint tejtermékek, tojás, hús, később egyéb olyan összetevőkre, mint glutén, olajok és zsírok, tartósítószerek, cukrok, stb.)
- Ciklikus fájdalom, ciklikus vérzések (Mivel az endometrium sejtek minden hónapban “menstruálnak”, ezért adott időben a tünetek is megjelenhetnek az érintett területen, legyen az a test bármely részén.)
- Meddőség (Gyakran már csak a meddőségi vizsgálatok alkalmával derül fény az endometriózisra. )
- Fáradékonyság (Állandó fáradtságérzet, enerváltság, koncentrációs nehézség, legyengültség)
- Csípőbe-combba-derékba-lábakba sugárzó fájdalom
- Gyakori ciklikus orrvérzés / vérköpés (orrnyálkahártya és tüdő érintettség esetén)
- Alacsony progeszteron és magas ösztrogén szint
- Elhízás (Van akinél a növekedett ösztrogénszint elhízáshoz vezet.)
- Állandóan hideg kezek és lábak – Alacsony magnéziumszint
(Az ösztrogéntúltengés magnéziumhiányt okoz. ) - Alacsony a T3 /rT3 pajzsmirigyhormon szintje (Az alacsony pajzsmirigy működés ösztrogénszint emelkedést eredményez, és önmagában előidézhet rendszertelen ciklust, erős vérzést.
- Candidás fertőzések ( A candida gomba könnyebben terjed a szervezetben, ha valakinek ösztrogéntúltengése van.)
- PCOS (A policisztás ovárium szindróma egy olyan hormonrendszert érintő szindróma, melynek az endometriózishoz hasonló tünetei vannak, és a feltételezett kiváltó okok is hasonlóak. Tünetei között nőgyógyászati, belgyógyászati, bőrgyógyászati problémák, és daganatok szerepelnek. A PCOS gyakran fordul elő ösztrogén függő betegségeknél, emiatt az endometriózis egyik tüneteként tartják számon. )
- Hajhullás és Pattanások
Diagnózis
Az endometriózis egyik jellegzetes életútja, hogy az érintett már fiatal korában fájdalmas menstruációtól szenved, esetleg rendszertelen a ciklusa, melyre fogamzásgátló tabletta alkalmazását javasolja az orvos. Néhány év leforgása alatt a tünetek fokozódnak, esetleg újabb tünetek jelennek meg, melyek sokrétűségük révén félrevezetőek, és más betegségekre utalhatnak, megtévesztve az orvost és a beteget. Fontos, hogy a sokrétű tünetek, és a kórtörténet ismeretében felmerüljön az endometriózis gyanú.
További nehezítő tényező, hogy leggyakrabban a tünetek erőssége egyátalán nincs összefüggésben az endometriózis súlyosságával, vagy egyátalán nincsenek is tünetek, és egy teljesen más rutinvizsgálat során merül fel az endometriózis gyanú.
Az endometriózis megállapítása vagy a gyanú megerősítése történhet a tapintásos, majd hasi és hüvelyi ultrahangos vizsgálattal, CT- vel, és MRI-vel. Azonban a két legbiztosabb és legelterjedtebb vizsgálati módszer a laporoszkópiás (a hasfalon kis nyílást vágva vezetik be a műszereket, és hastükrözést, majd szövettani elemzést végeznek) és ritkább esetben a laparotómiás (a has teljes megnyitásával járó műtét) eljárás.
Kezelés
Jelenleg nem létezik olyan kezelési módszer vagy gyógyszer, mely biztos gyógyulást ígér, illetve megakadályozná a kiújulást. Az orvostudománynak még nincs elegendő ismerete ahhoz, hogy igazán hatásosan tudja kezelni ezt a betegséget.
Az orvosi kezelés:
- Gyógyszerek
- Fájdalomcsillapítók
- Mesterséges menopauzát előidéző hormonok alkalmazása (ahol a ciklus időleges felfüggesztése a cél)
- Műtét
A műtét során figyelembe kell venni a beteg életkorát, a betegség stádiumát, a panaszok dominanciáját, a korábbi beavatkozások eredményét, a meglévő gyermekeket, és hogy fennáll e gyermekvállalási szándék. Abban az esetben, ha a minél előbbi terhesség a cél, akkor a műtéttel kezdik (itt hormonkezelés nem alkalmazható), és felépülés után lehet próbálkozni, vagy szóba jöhet a mesterséges megtermékenyítés. Ellenkező esetben megkezdődhet a hormonális kezelés, melynek célja, hogy gátolja a peteérést, ezáltal mesterséges menopauzát előídézve, melynek következtében időlegesen enyhülhetnek bizonyos tünetek. Viszont számolnunk kell a mellékhatásokkal.
A fent részletezett kezelések nem minden esetben eredményeznek tünetmentességet, másrészt a kezelés abbahagyása után visszatérhetnek az endometriózissal járó tünetek, és maga a betegség is. Az endometriózis műtét utáni kiújulási aránya átlagosan 3 hónaptól – 1,5 év. Súlyosabb endometriózis esetében végeznek méheltávolítást, petefészkek eltávolítását, bélszakasz, vagy egyéb belső szervek, ill. azok bizonyos részeinek eltávolítását is. Ez azonban nem garantálja, hogy az endometriózis nem tér vissza.
Alternativ megoldások
- Ayina Módszer
- Az étrend teljes megváltoztatása (Ez annyira fontos, hogy gyakran már önmagában megszünteti a tüneteket!) Endometriózis étrendről itt olvashatsz
- Célzott vitaminpótlás
- Akupunktúra / Fülakupunktúra
- Mozgásterápia (Női torna és jóga)
- Masszázs
- Valamilyen pszichoterápia (a lelki okok feltárása érdekében)
- Relaxációs technikák elsajátítása
Az alternatív gyógyulás egy szelíd, de hosszabb út, ahol vállalnunk kell a felelősséget, és kitartónak lenni, és befektetni az energiáinkat a cél érdekében. Viszont (ha nem életmentő műtétről van szó) akkor hosszú távon eredményesebb és maradandóbb, mint bármelyik tüneti kezelés.
Összességében választhatjuk a modern orvostudomány által kínált lehetőségeket, vagy alternatív szelíd megoldásokat, esetleg a kettő ötvözetét. A kezelések hatékonysága mindkét esetben rengeteg tényezőtől függ, tehát teljesen egyéni.
A választás pedig mindenkinek a saját döntése és egyéni felelőssége.
Az Ayina módszer, egyedi hatékonysággal egyesíti a megfelelő táplálkozást, a célzott mozgást, a relaxációt, az energetikai gyakorlatokat, és a természetes ciklus szabályozást egy komplex, holisztikus rendszerré.
Forrás
- Forrás:Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokollja Endometriosisról. Készítette: A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium
www.endometriozismagyarorszag.blog.hu
www.noiegeszsegert.hu
www.endometriosis.org
www.endometriosis.ca/Facts -about-Endometriosis.pdf
www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/1270/petefeszekcisztak
www.webbeteg.hu/cikkek/nogyogyasz